poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Czym jest faktoring


Faktoring jest młodą usługą, która zdobywa coraz większe grono zwolenników. Pozwala na dużo szybszy obrót gotówka. Działanie takie powoduje, większe możliwości zarobkowe przy gwarancji otrzymania zapłaty.

Najprościej tłumacząc czym jest faktoring można określić usługą w, której firma faktoringowa ( faktor ) wykupuje wyprodukowany towar wpłacając około 85% jego wartości a gdy pierwotna firma zamawiająca spłaci kwotę zostaje dosłana reszta gotówki obniżona o wartość usługi. Najłatwiej będzie to zrozumieć następująca firma A zleca firmie B wyprodukowanie 1000 komputerów z terminie 60 dni. Firma B wyprodukowała zamówienie w ciągu 25 dni więc pozostało 35 dni do otrzymania zapłaty. W takiej chwili do akcji wkracza faktor wykupując komputery i płacąc firmie B 85% ich wartości. Firma dostaną gotówkę może teraz zainwestować w kolejne zlecenie a dzięki temu zwiększyć swoje zarobki. Co do reszty gotówki gdy to teraz firma A w ustalonym terminie wpłaca gotówkę firmie faktoringowej. W monecie wpłacenia całej gotówki faktor przelewa resztę gotówki firmie B pomniejszoną o koszta usługi.

Każda z stron jest zadowolona bo może swobodnie obracać kwotą i pomnażać swoje zyski. Faktoring to przyszłość zarówno dla małych jak i dużych firm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz